Friday, August 26, 2016
     

215 N Chautauqua  -  Courthouse

Sedan, KS 67361

Election Office

2016 Elections

November 8, 2016 General Election

Janice A. Fine- Election Officer

Wendy Kirchner- Deputy Election Officer

Voter Registration is now OPEN


Registration closes on October 18, 2016 for the General Election

VOTER REGISTRATION

Update your voter registration any time. Registration closes 21 days prior to any election, and re-opens the day following the election.

 

 

 

ADVANCE VOTING

To receive an Advance Ballot by mail, complete the application and return it to the Election Office 7 days before election day.

Voter registration application On Line

Voter registration application by Mail

 2016 Election Information

Unofficial Primary Election Results – August 2, 2016

The Offices to be elected include:


One position for United States Senate:

Patrick Weisner, Lawrence (D)43

Monique Singh, Kansas City (D)23

Jerry Moran, Manhattan (R)  620

DJ Smith, Osawatomie (R)166

One position for United States House of Representatives, 4th District:    

Mike Pompeo, Wichita (R) 720

Robert Leon Tillman, WIchita (D)38

Daniel B. Giroux, Wichita (D)25

One position for State Senate, 14th District:  

Forrest J. Knox, Altoona (R) 541

Bruce Givens, El Dorado (R) 271

Carl M Shay Jr., Fredonia (D)  39

Mark Pringle, Yates Center (D) 27

One position for State Representative, 12 District::       

Jean Kurtis Schodorf, Sedan (D) 65

Doug Blex, Independence (R) 496

Brad Hall, Independence (R) 265

One position for District Court Judge, 14 District, 3rd Division: 

Jeffery W. Gettler, Independence (R) 472

Robert W. Lattin, Independence (R) 244

One position for District Magistrate Judge, 14t hDistrict: 

David A. Casement, Sedan (R) 764

One position for County Commissioner, Second District: 

Danny Williams, Sedan (R) 142

Rodney Shaw, Sedan (R) 235

One position for County Commissioner, Third District: 

Jack Carpenter, Peru, (R)214

One position for County Clerk: 

Janice Fine, Sedan (R)363

Niki Collier, Niotaze (R)469

One position for County Treasurer: 

Amy Goode, Sedan (R)562

Kristi Loftin, Sedan (R)278

One position for County Register of Deeds: 

Laura C. Beeson, Peru (R)779

One position for County Attorney:     

Ruth A. Ritthaler, Elk City (R)437

Larry Markle, Coffeyville (R)391

One position for County Sheriff: 

Richard Newby, Peru (R)776

One position for Township Clerk, Township Trustee and Township Treasurer in the following townships:

Belleville: NONE FILED

Caneyville: NONE FILED

Center: NONE FILED

Harrison Treasurer: Bernard Lemert (R) 17

Hendricks: NONE FILED

Jefferson: NONE FILED

Lafayette: NONE FILED

Little Caney: NONE FILED

Salt Creek: NONE FILED

Sedan: NONE FILED

Summit: NONE FILED

Washington: NONE FILED

One position for Precinct Committeeman and Committeewomanin the following Precincts:

CedarVale-Jefferson Dale Ramsey (R) 66, Faye E Melton (R)88

Chautauqua-Belleville: NONE FILED, Audrey Padgett (R)40

Elgin-Hendricks: Joseph Freisberg (R)15, Pam Watson (R) 17

Niotaze-Little Caney Jeremy A Hendren (R)50, Jamie King (R)51

Peru-Belleville: Daniel McMillian (R)54 John A. Elmore (R)26, Cheryl McMillian (R)69

North Sedan-Sedan: Rodney M. Dickens (R)185, Crystal Wade (R)170

South Sedan-Sedan:Tim Nordell (R)121, Donna Nordell (R)123 Jean Kurtis Schodorf (D)

Cloverdale-Caneyville: Ronald Rogers (R)19, Wah-Leeta Rogers (R)19

Belknap-Center: NONE FILED, Jeanne Crawford (R)14

Hewins-Harrison: BIlly Wall (R)15, Debbie Wall (R)17

Grafton-Lafayette: Mitchell L. Foster 16(R), Alma R. Foster (R)15

Hale-Salt Creek: Jim Beason, (R)23, Diana S. Beason (R)23

Wauneta-Summit: Dale W. Goode (R)25, Amy Goode (R)24

Lone Cherry-Washington: Brian Kline (R)19 Donna Kline (R)19